leki suplementy

Dbasz o zdrowie i każdego dnia łykasz magnez z potasem oraz witaminę D…. Ale czy zastanawiało Cię, czy to leki, czy może suplementy, czy wyroby medyczne. Bo chyba wiesz, że są różnice… Wiesz? Jest bardzo wyraźna różnica między lekami, suplementami i wyrobami medycznymi. Niestety w potocznym języku te pojęcia są często pomieszane. A to bardzo, bardzo źle. Wyjaśnijmy to więc raz na zawsze.

Wybory medyczne

Zacznijmy od tego, czym są wyroby medyczne, bo to najłatwiej wytłumaczyć. Wyroby to bardzo pojemna kategoria, do której można zaliczyć takie produkty jak: cewniki, plastry, opatrunki, laktatory itp. Ogólnie rzecz biorąc są to różne przedmioty, urządzenia, które wykorzystuje się do diagnozowania czy łagodzenia skutków choroby. Ale jest ale!

Niekiedy pod pojęciem wyrobów medycznych ukrywane są produkty quasi-lecznicze. Przykładem niech będą lizaki, które łagodzą ból gardła. Niby coś leczą, niby pomagają w chorobie, ale jednak nie są ani lekami, ani suplementami.

Suplementy

Pora więc przyjrzeć się suplementom. Często używa się sformułowania suplement diety i tu w sumie kryje się cała „tajemnica”. Suplementy mają właściwości odżywcze, co znaczy, że mają charakter żywieniowy i jako takie wzmacniają organizm. Idźmy więc dalej – suplementy nie leczą! – i to trzeba zapamiętać.

Wszystkie reklamy, które widzisz w telewizji albo słyszysz w radiu „zapominają” o tym fakcie. Słyszysz tylko, że produkt X lub Y pomaga w tym lub w tamtym. Pomaga, ale nie leczy! Suplementami są więc te produkty, które dostarczają makro- i mikroelementów do organizmu. Różne tabletki witaminowe, magnez czy inne pierwiastki – to właśnie suplementy.

Leki

W takim razie wiadomo już, czym są leki. One i tylko one leczą. Tym różnią się od wszystkich wcześniejszych grup. Aby produkt mógł być uznany za lek i aby można było go wprowadzić do obrotu, taki produkt musi posiadać tzw. oświadczenie medyczne. Jeśli zastanawiasz się, co to jest, to weź do ręki ulotkę leku. Widzisz tam opis składu, działanie, reakcje, dawkowania itp.? To właśnie oświadczenie. Leki posiadają substancje aktywne, które mogą albo zapobiec chorobie, albo wyleczyć schorzenie – z tego właśnie powodu o lekach decyduje co do zasady lekarz. Co do zasady…

Ale żeby nie było tak łatwo – jest jeszcze specjalna grupa leków OTC, czyli leków bez recepty. Leki przepisywane są co do zasady przez lekarzy, ale OTC można kupić np. w markecie czy na stacji benzynowej. Dlatego można je pomylić z suplementami i wyrobami medycznymi. Ale OTC to wciąż leki.

Mamy więc zatem wyroby medyczne – produkty, które pomagają i wspomagają leczenie. Mamy suplementy – to produkty żywieniowe, które wspomagają organizm. Są i leki – tylko one leczą, bez względu na to, czy zostały przepisane przez lekarza, czy kupione w sklepie bez recepty. Zapamiętaj te różnice, żeby nie łapać się na reklamowe triki.

By Jacek

Jestem Jacek. Jestem sportowym freakiem. Jestem blogerem. Miło mi, że chcesz przeczytać, co tu dla Ciebie przygotowałem. Łap śmiało!