Wiosna i lato sprzyjają aktywności na dworze. Natura budzi się do życia, a my wraz z nią. Czas spędzony na świeżym powietrzu to doskonałe wzmocnienie dla organizmu zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym, kiedy zażywamy mniej słońca i ograniczamy aktywność fizyczną. Niestety z roku na rok pogłębia się problem kleszczy występujących w trawach i krzewach, a w raz nim pojawiają się coraz liczniejsze zachorowania na choroby odkleszczowe. 

Gdzie mogę złapać kleszcza?

Wbrew popularnemu twierdzeniu kleszcze to nie spadochroniarze, którzy skaczą na nas z drzew. Głównym żywicielem kleszczy są małe oraz średnie ssaki i to właśnie na nie te pajęczaki czyhają w zaroślach. Niskie oraz wysokie trawy to idealne miejsce dla kleszcza, aby zapolować na gryzonie oraz psy. Natomiast paprocie i inne krzewy sprzyjają ukłuciom większej zwierzyny. Dlatego jeśli spacerujemy po lesie lub parku i nie jesteśmy zabezpieczeni odpowiednio, możemy wrócić do domu z niespodzianką w postaci przyczepionego kleszcza. Pamiętajmy, że kleszcze intensywniej występują przy szlakach, którymi poruszają się zwierzęta. Dlatego czasami warto zrezygnować z wydeptanej ścieżki.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Ciężko jest zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, ale nie możemy też pozwolić sobie, aby strach przed złapaniem kleszcza nas paraliżował. Przed wyjściem do lasu lub parku powinniśmy poczynić odpowiednie przygotowania. Pamiętajmy o zakrytych butach oraz skarpetkach, które ochronią nasze najbardziej narażone kostki. Na rynku dostępnych jest również wiele prepatatów w spreju, które skutecznie odstraszają kleszcze przed wbiciem się w naszą skórę. Pojawiają się również nowoczesne odstraszacze emitujące ultradźwięki, które pokrywają całe nasze ciało i w dodatku są wielorazowe.

Mam kleszcza, co teraz? 

Jeśli jednak znajdziemy kleszcza na naszym ciele, musimy jak najszybciej go wyjąć. Najlepiej jest udać się z tym do specjalisty, ponieważ domowe metody mogą okazać się nieskuteczne i najniebezpieczniejsza główka może zostać w naszej skórze. Liczy się też czas. Im szybciej pozbędziemy się kleszcza, tym mniejsza szansa na złapanie odkleszczowej choroby. Kleszcze występujące w Polsce przenoszą wiele chorób. Do najpopularniejszych należy borelioza oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Za to dla zwierząt groźna jest babeszjoza. Obie te choroby mogą spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego jest to niezwykle istotne, aby każde ukłucie kleszcze dokładnie monitorować i w razie niepokojących objawów od razu udać się do lekarza.

By Jacek

Jestem Jacek. Jestem sportowym freakiem. Jestem blogerem. Miło mi, że chcesz przeczytać, co tu dla Ciebie przygotowałem. Łap śmiało!