Kleszcze - niebezpieczeństwo w plenerze

Wiosna i lato sprzyjają aktywności na dworze. Natura budzi się do życia, a my wraz z nią. Czas spędzony na świeżym powietrzu to doskonałe wzmocnienie dla organizmu zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym, kiedy zażywamy mniej słońca i ograniczamy aktywność fizyczną. Niestety z roku na rok pogłębia się problem kleszczy występujących w trawach i krzewach, a w raz nim pojawiają się coraz liczniejsze zachorowania na choroby odkleszczowe. 

Gdzie mogę złapać kleszcza?

Wbrew popularnemu twierdzeniu kleszcze to nie spadochroniarze, którzy skaczą na nas z drzew. Głównym żywicielem kleszczy są małe oraz średnie ssaki i to właśnie na nie te pajęczaki czyhają w zaroślach. Niskie oraz wysokie trawy to idealne miejsce dla kleszcza, aby zapolować na gryzonie oraz psy. Natomiast paprocie i inne krzewy sprzyjają ukłuciom większej zwierzyny. Dlatego jeśli spacerujemy po lesie lub parku i nie jesteśmy zabezpieczeni odpowiednio, możemy wrócić do domu z niespodzianką w postaci przyczepionego kleszcza. Pamiętajmy, że kleszcze intensywniej występują przy szlakach, którymi poruszają się zwierzęta. Dlatego czasami warto zrezygnować z wydeptanej ścieżki.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Ciężko jest zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, ale nie możemy też pozwolić sobie, aby strach przed złapaniem kleszcza nas paraliżował. Przed wyjściem do lasu lub parku powinniśmy poczynić odpowiednie przygotowania. Pamiętajmy o zakrytych butach oraz skarpetkach, które ochronią nasze najbardziej narażone kostki. Na rynku dostępnych jest również wiele prepatatów w spreju, które skutecznie odstraszają kleszcze przed wbiciem się w naszą skórę. Pojawiają się również nowoczesne odstraszacze emitujące ultradźwięki, które pokrywają całe nasze ciało i w dodatku są wielorazowe.

Mam kleszcza, co teraz? 

Jeśli jednak znajdziemy kleszcza na naszym ciele, musimy jak najszybciej go wyjąć. Najlepiej jest udać się z tym do specjalisty, ponieważ domowe metody mogą okazać się nieskuteczne i najniebezpieczniejsza główka może zostać w naszej skórze. Liczy się też czas. Im szybciej pozbędziemy się kleszcza, tym mniejsza szansa na złapanie odkleszczowej choroby. Kleszcze występujące w Polsce przenoszą wiele chorób. Do najpopularniejszych należy borelioza oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Za to dla zwierząt groźna jest babeszjoza. Obie te choroby mogą spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego jest to niezwykle istotne, aby każde ukłucie kleszcze dokładnie monitorować i w razie niepokojących objawów od razu udać się do lekarza.

Zobacz  Nordic Walking: Jak Dobierać Odpowiednie Kije do Twoich Potrzeb?

Last Updated on 29 kwietnia, 2023

By Kibic Wujek

Jestem sportowym freakiem. Jestem blogerem. Miło mi, że chcesz przeczytać, co tu dla Ciebie przygotowałem. Łap śmiało!